Arhangel

13.02.2009., petak

Grizzly Adams

U vrijeme Arhangelovog ranog djetinjstva nedjeljno poslijepodne oko 14:00 sati bilo je rezervirano za poniranje u dubine mašte i srca. U to je vrijeme, naime, igrala serija „Grizli Adams“, prelijepa saga o čovjeku koji je sredinom XIX. stoljeća živio sam među životinjama američkog Stijenjaka.
Grizli Adams“ snimana je od 1979. godine. U naslovnoj se ulozi vrlo uspješno okušao Dan Haggerty, američki country pjevač. Bio je to serijal kakvi se danas više ne snimaju. Riječ je o projektu kojem očito cilj nije bila samo puka zarada, već posredovanje gledateljima djelića ljepote prirode koja je na srednjem američkom zapadu još (bila) netaknuta. U tom cilju je bio i scenarij „Grizli Adamsa“ u kojemu je praktički ravnopravna minutaža posvećena i ljudima kao i životinjama, što ovaj projekt čini posebnim. Serija obiluje prizorima prekrasnih pejsaža vrlo uspješno uklopljenih u sam scenarij tako da se priča ne pretvara u reklamiranje američkih prirodnih ljepota, već na suptilan način kombinira igranu seriju s dokumentarcem.
Priča se događa daleke 1853. godine kada je J. Adams prisiljen bježati u planine, spašavajući tako vlastiti život pred potjernicom zbog optužbe za ubojstvo koje nije počinio. Ostavivši kćer jedinicu rodbini na skrb rodbini, Adams se povlači u čudesni svijet prirode koji mu se otkriva u svoj svojoj ljepoti. Zajedno s Adamsom, gledatelj polagano upoznaje biljni i životinjski svijet američkog Stijenjaka, prikazan na pomalo naivan, ali lucidan način; u kontaktu samog Adamsa sa životinjama na koje nailazi. Na poseban je način istaknut odnos Adamsa i grizlija Bena kojeg Adams spašava kao mladunče te oni postaju nerazdvojni prijatelji, prema čemu je serija i dobila ime.
U planinama Adams susreće Indijanca Nacomu kojeg spašava nakon napada pume. Oni postaju krvna braća i uz njega Adams uči preživljavati u prirodi. Na neki je način u prijateljstvu Adamsa i Nacome u američkoj filmskoj industriji napravljen prijelom od prikazivanja Indijanaca kao krvoločnih divljaka do njihovog realnog prikaza kao ljudi koji su kao možda nitko živjeli u skladu s prirodom. Tu je također lik starog trapera i njegovog nerazdvojnog magarca imenom Number Seven (Broj Sedam). Lik je to koji seriji daje dozu zdravog humora.
Ova tri lika okosnica su cijele priče i u svojim karakteristikama ocrtavaju sve ono što jedan čovjek treba biti: odan prijatelj, ljubitelj svega stvorenog, čovjek koji vjeruje u ideale. Prateći seriju „Grizli Adams“ gledatelj se ne može barem na trenutak u mislima ne vratiti u dane djetinjstva i mašte o pustolovinama, novim krajevima, traperima i Indijancima, logorima, kolibama, životinjama i prijateljstvu koje nas veže. Zapravo, serija „Grizli Adams“ kao da u sebi utjelovljuje sve ideale života koji predstavlja nešto više od pukog životarenja u utrci za zaradom i slavom.
Uvodna špica serije popraćena je nezaboravnom pjesmom „Maybe“, autora i u izvedbi Thoma Pacea, pjesmom čiji se refren urezao u sjećanje svakom tko ga je barem jednom čuo.

Maybe

Deep inside the forest
There's a door into another land.
Here is our life and home.
We are staying here forever
In the beauty of this place all alone.
We keep on hoping.
Maybe there's a world
Where we don't have to run.
Maybe there's a time we'll call our own,
Living free in harmony and majesty.
Take me home. Take me home.


<< Arhiva >>